سه کتاب سوزی در تاریخ ایران

در طول تاریخ کتاب ها نیز مورد ظلم قرار گرفته اند ، سوزانده شدن کتاب ها در بار ها اتفاق افتاده و ما در این مقاله به گوشه ای از این اتفاقات می پردازیم. چگونه می توان به حجم عظیم دانش که در تاریخ ایران در سه کتاب سوزی بزرگ از میان رفته فکر کرد و غرق در حسرت و اندوه نشد.

در نخستین فاجعه  به گزارش دینکرد که به زبان پهلوی میانه نگاشته شده است اسکندر تمام نسخ ها و کتابهای مغان را به جز آنان که در رابطه با پزشکی و ستاره شناسی بود سوزاند و باقی را به زبان یونان برگرداند و به کتابخانه اسکندریه منتقل ساخت.

در کتاب ارداویراف نامه که در قرن سوم میلادی نگاشته شده به نابودی تمام نسخ خطی که در کتابخانه پادشاه نگاهداری می شدند و همچنین اوستا و زند که تمام با جوهر طلا بر پوست گاو نگاشته بودند به دست اسکندراشاره شده است.
در قرن دهم میلادی باز در نوشته های ابوریحان بیرونی در بیان تاریخ ملل واقعه و تاثر بیرونی به دلیل از میان رفتن چنین گنجینه ارزشمند ضبط شده است.گزارشات تاریخی موجود موید آن است که  پس از آتش سوزی نخست آن گزیده ای که اسکندر ان را به اسکندریه منتقل ساخت گنجینه  ارزشمند بوده است.هرمیپوس  فیلسوف یونان اهل اسمیرنا Smyrna در قرن ۳ پیش از میلاد به گفته پلینی بررسی بسیار دقیق بر روی متنهای زرتشتی انجام داده بود که به گفته او بیش از ۲ میلیون سطر و یا معادل ۸۰۰ رول بوده اند که نوشته هایی منتسب به مغان  بودند و در بخش مجزای در کتابخانه اسکندریه نگاهداری می شده اند. او معتقد بود که فلسفه و اندیشه های یونانیان ریشه در دانش و آیینهای مغان دارد.

در نهایت فاجعه بزرگ آتش سوزی کتابخانه اسکندریه توسط جولیوس سزار ، آن باقی مانده متون باقی مانده از ایران پیش از هجوم اسکندر را نیز نابود ساخت.

 

بنابر گزارش ابن خلدون در مقدمه ابن خلدون پس از فتح ایران توسط مسلمانان سعدبن ابی وقاص به عمر نامه می نویسد مجموعه ها عظیم از کتب خطی یافت شده اند و از او می خواهد تا به او بگوید با آنها چه باید کرد. عمر در پاسخ برای او می نویسد همه را در آب بریزید چرا که اگر حقیقتی در آنهاست ما بهتر از آن را داریم و اگر کفر و گمراهی در انهاست همان بهتر که همه نابود شوند. و چنین شد که همه کتابها یا در آب ریخته شد و یا طعمه آتش گردید.

این فقط گوشه ای از این اتفاقات ناگوار در تاریخ برای فرهنگ و کشور ما ایران بوده است و برای رسیدن به عمق این موضوعات باید بسیار بیشتر خواند و بررسی نمود ، اما نوشته های امروز ما بدون شک برای آیندگان حکم تاریخ را دارند ما با شما برای چاپ کتاب در کرج و همراهی برای  فروش کتاب در کرج دست یاری می دهیم با ما مرکز پخش کتاب صلاحی در ارتباط باشید.

 

 

 

نظرات (0)

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب کاربری.
0 حرف
پیوست ها (0 / 1)
موقعیت خود را به اشتراک بگذارید.
عبارت تصویر را کنید. واضح نیست؟

 مرکز پخش کتاب البرز صلاحی

 • seda1.jpg
 • 1.jpg
 • logo-1.png
 • cropped-sts.png
 • sorosh1.jpg
 • kanon-parvaresh1.jpg
 •  
  نشانی:
  کرج،خیابان ذوب آهن ، روبه روی مصلی ، خیابان کشاورز
 •  
  تلفن:
  026-32234730
 •  
  موبایل:
  09126603106
 •  
  موبایل:
  09384898904
 •  
  ایمیل:
 •  
  ایمیل:

 مرکز پخش کتاب البرز صلاحی

QR-Code dieser Seite

امروز 17

دیروز 45

هفته 62

ماه 99

کل 30708

طراحی سایت و پشتیبانی  تجارت الکترونیک آرمان وب نوین

کلیه حقوق این سایت محفوظ است.

?
بالا
پایین