روش هایی برای تند خوانی کتاب

    تندخوانی، مجموعه‌ از استراتژی‌های فعال، ذهنی و آگاهانه است که به فرد اجازه می‌دهد در شرایط خاص سرعت مطالعه‌ی خود را بالا برده یا پایین آورد.

1) میزان تمرکز خود را افزایش دهید

قبل از خواندن حتی یک کلمه از متن مورد نظر باید محیط خوبی برای تمرکز فراهم کنید. محیطی که عامل حواس پرتی نداشته باشد. مغز انسان در این شرایط تنها روی یک محرک متمرکز می‌شود و اطلاعات را به راحتی و با سرعت بیشتر جذب می‌کند.

۲) از کارت سفید برای افزایش تمرکز استفاده کنید

 تا به حال در کتابخانه و در کنار سایر محققان مطالعه کرده باشید، متوجه می‌شوید افراد حرفه‌ای یک کارت سفید رنگ را روی سطرهای کتاب مورد نظر تکان می‌دهند. استفاده از کارت سفید اولین گام برای تقویت مهارت‌های تندخوانی است.

۳) از تکنیک کارت سفید برای سایر متون استفاده کنید

برای استفاده از  تکنیک روی مانیتور تنها کافی است سطر اول متن را در بالا‌ترین حالت ممکن قرار دهید. به طوری که حاشیه‌ی بالایی نرم‌افزاری که متن مورد نظر را باز کرده‌اید در بالای اولین سطر قرار بگیرد.  به کمک نوار کنار صفحه، بعد از خواندن هر سطر متن را به سمت پایین حرکت دهید. درست همانند تکنیک کارت سفید روی کاغذ، سطرهای بالایی را بپوشانید. اگر می‌خواهید تنها از یکی از تکنیک‌های تندخوانی استفاده کنید این روش بهترین راه است. زیرا خواندن متن  روی صفحه و بدون استفاده از هیچ استراتژی، حدود ۲۵ درصد کندتر از خواندن از روی کاغذ انجام می‌شود.

۴) خواندن لغت به لغت را کنار بگذارید

پس یاد گرفتیم برای افزایش سرعت در مطالعه باید با قرار گرفتن در یک محیط آرام یا بی‌توجهی به افرادی که کنارمان هستند، تمرکز خود را افزایش دهیم. سپس یاد گرفتیم برای جلوگیری از حواس‌پرتی ذهن بهتر است متون خوانده شده را با کارت بپوشانیم تا چشم به سمت متن خوانده نشده هدایت شود. آخرین تکنیک  تقویت مهارت تندخوانی، به کار گیری نمای جانبی برای دیدن بیش از یک لغت در هر لحظه است. نمای جانبی همان دیدن از گوشه‌های چشم هنگام نگاه رو به جلو است.

شاید احساس کنید  کار بردن این تکنیک‌ها هیچ فایده‌ای ندارد و حتی سرعت را پایین می‌آورد اما بعد از گذشت مدتی استفاده از این تکنیک‌ها وارد ناخودآگاهتان خواهد شد. هر روز زمان زیادی بابت خواندن متون طولانی هدر می‌رود. زمان با استفاده از متدهای تندخوانی قابل کاهش است و اگر به درستی انجام شود دیگر شخصی بهانه‌ای برای عدم مطالعه‌ی کتاب نخواهد داشت.

برای خواندن کتاب نیاز به بهانه نیست هیچ چیز نمی تواند فرد کتاب خوان را از کتاب جدا کند ، تند خوانی نیز یکی دیگر روش های کتاب خواندن راحت تر است ، برای داشتن بهترین کتاب ها به خصوص کتاب هاب کودک برای فرزندانتان و برای خرید کتاب در کرج با ما مرکز پخش کتاب صلاحی در ارتباط باشید .

نظرات (0)

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب کاربری.
0 حرف
پیوست ها (0 / 1)
موقعیت خود را به اشتراک بگذارید.
عبارت تصویر را کنید. واضح نیست؟

 مرکز پخش کتاب البرز صلاحی

 • cropped-sts.png
 • kanon-parvaresh1.jpg
 • seda1.jpg
 • 1.jpg
 • sorosh1.jpg
 • logo-1.png
 •  
  نشانی:
  کرج،خیابان ذوب آهن ، روبه روی مصلی ، خیابان کشاورز
 •  
  تلفن:
  026-32234730
 •  
  موبایل:
  09126603106
 •  
  موبایل:
  09384898904
 •  
  ایمیل:
 •  
  ایمیل:

 مرکز پخش کتاب البرز صلاحی

QR-Code dieser Seite

امروز 20

دیروز 45

هفته 65

ماه 102

کل 30711

طراحی سایت و پشتیبانی  تجارت الکترونیک آرمان وب نوین

کلیه حقوق این سایت محفوظ است.

?
بالا
پایین